Atom Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Atom Forum


 
ИндексЗбИжЗИЙГалерияТърсенеПоследни снимкиРегистрирайте сеВход

 

 "На прощаване" - анализ

Go down 
АвторСъобщение
Iv4o_pif4o
Напредващ
Напредващ
Iv4o_pif4o


Брой мнения : 27
Age : 33
Registration date : 14.02.2007

"На прощаване" - анализ Empty
ПисанеЗаглавие: "На прощаване" - анализ   "На прощаване" - анализ Icon_minitimeНед Фев 18, 2007 8:48 pm

За Ботев,една от наи-светлите вазрожденски личности,изричаме думите:
гениален поет,далбок ум и страстен боец.Но силата и красотата му е наи-вече в неговата поезия.Към стиховете,посветени на националноосжободителната борба,пренадлежи и стихотворението "На Прощаване" в което на централно място са величието на човека,пренесъл се в саможертва на революцията.Смисълът на стиха "патят е страшен,но славен" е двузначен:"страшен" защото борбата,която води лирическият герои е изпалнена с риск и неизвестност,а "славен",защото смартта е в името на свободата на народа,а това вече е подвик пат към безсмартието.
с този свои стих Ботев обобщава посланието си,което е изповед пред маиката и завет към идното поколение.Лирическият герои тръгва по пътя на борбата,защото знае,че това е борба за свобода,така жадувана и желана.
....станах азе,хаидутин,
хаидутин майко бунтовник...
аз вече пушка нарамих
и на глас тичам народен".
Бунтовникът добре преценява трудностите,които са пред него,но тои е воден от силна любов и силна умраза и е готов да умре за своите идеали.Тази готовност за саможертва ще бъде изпълнен дълг към родината.Смартта му е наблизо,но тя не само,че не го плаши,а го преближава до всенародната любов и признателност:
"....аз може млад да загина...
но стига ми тая награда-
да каже нявга народът:
умря сиромах за правда,
за правда и за свобода.....".
Борецът "за правда и свобода" знае,че умира за свято дело и е спокоен.
Ботев вижда смъртта като начало на духовно безсмартие,като приемственост в борбата и изрича своя завет,които днес звучи със страшна сила:
"Но туи щат братя да видят....
като брата си да станат
силно да любят и мраят..."
В "На Прощаване" Ботев рисува пътя и борбата на не само,като страшен,но и славен,защото е свободно избран срещу тиранията и за защита на наи-голямата човешка ценност-свобода.Славен, защото устоява правата на народа да бъде свободен.
Голям патриот и истински родолюбец,Ботев желае една единствена награда-сърдечната признателност на народа и безсмартие в паметта на потомците.
Но..стига ми тая награда,
да каже нявга народът
умря сиромах за правда,
за правда и за свобода."
В стихотворението "На прощаване" се преплитат чувства и омраза,на радост и оптимизъм.
Върнете се в началото Go down
 
"На прощаване" - анализ
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1
 Similar topics
-

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Atom Forum :: Друго :: Теми за БЕЛ-
Идете на: